Ajalooblogi: Villem Raam 110

Eesti ühe teenekaima kunstiajaloolase Villem Raami (30.05.1910 – 21.05.1996) elukäik oli mitmeti Rakverega seotud. Kuigi ta sündis Pärnus, siis oli tema isa Voldemar Raam peale Vabadussõda Rakvere Õpetajate Seminari direktor ja õpetaja kuni seminari sulgemiseni 1932.a.

 

Ka Villem Raam õppis Rakvere Õpetajate Seminaris ja lõpetas selle 1930.a. ning oli seejärel paar aastat õpetaja Aluvere koolis.

Järgnesid õpingud Tartu Ülikoolis, kus peaaineks oli kunstiajalugu. Ülikooli lõpetas Villem Raam 1939.a. ning alustas erialast tööd, kuid selle katkestas nõukogude võim ning küüditamine Siberisse. Ajakirja „Looming“ käesoleva aasta maikuu numbrist on võimalik lugeda Jaan Unduski artiklit „Kaks kanget Krasnojarski kraist“ ning publikatsiooni „Jaan Krossi ja Villem Raami kirjavahetus Siberis aastail 1951—1954“, mis annavad võimaluse heita pilk kahe Eesti kultuuriloo suurkuju sellesse eluperioodi.

Pärast Eestisse naasmist jätkas Villem Raam tegevust kunstiajaloo ja restaureerimise valdkonnas ning kuna tema peamiseks uurimisteemaks sai keskaja arhitektuur, siis loomulikult tõi Rakvere linnuse ajaloo uurimine, millega 1975.a. loodud Vabariikliku Restaureerimisvalitsuse Rakvere osakond tegelema hakkas, ta taas Rakveresse.

 

Huvipakkuvaid objekte oli Virumaal veelgi. Muuseumi fotokogusse on jäänud paar pildistust enne Vainupea kabeli restaureerimist ning Haljala kirikaiast

 

 

Pilvi Põldma SA Virumaa Muuseumid peavarahoidja

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s